Ísť na internát alebo nie? Autentické klady a zápory

Veľa ľudí si myslí, že bývaním na internáte sa osamostatnia. Či sa ale naozaj staneš samostatnejším preberiem v inom článku. Tu sa chcem venovať kladom a záporom bývania na intráku. Máš v pláne bývať na intráku alebo tu už si? Určite prečítaj celý článok.

Cestovanie

Cestovanie môže zabrať veľmi veľa času. Či už autobusom alebo vlakom. Na začiatku školského roku som cestoval autobusom. A to spôsobom, že v Nedeľu o 15 som nastúpil na prvý bus, o 16 som dorazil do iného mesta kde som prestupoval a o 16:40 mi išiel autobus do cieľového mesta. Na izbu som prišiel krátko pred 18. To z cesty na intrák robí takmer 3 hodiny. Potom som začal cestovať vlakom, čo je zdarma a celá cesta z domu mi trvá 1 a pol hodiny.

Predtým, ako sa rozhodneš, či ideš bývať na intrák, určite si premysli, či sa ti oplatí cestovanie, pozri všetky možnosti, autobusy, vlaky…

Pocit Domova

Nič nenahradí pocit domova. Domov je proste domov. Miesto kde je všetko povolené. Je to tvoj svet, máš všetku právomoc a ty si tam autorita. Na intráku to tak nie je. Musíš rešpektovať pomerne prísne pravidlá a zároveň aj všetkých spoluväzňov. Priprav si predom nejaký entertainment. Nečakaj, že na intrákovej wifine budeš nonstop pozerať filmy alebo youtube. Takže bude lepšie ak si niečo zaobstaráš, čo ťa bude môcť zabaviť aj offline. Kludne zváž aj knihy. Nuda je to najhoršie.

Na rozdiel od domovej pohody a kľudu je tu takmer neustále ruch. Tam na 2-ke si na reprák púšťajú novodobé zavýjacie repy, pričom majú dvere otvorené asi preto aby poukázali na svoj “vkus”. Tam na 6-ke majú doučovanie formulovania citosloviec pri párení. Tam na 4-ke prebieha súťaž v prdení. SUCH WOW.

Takže narozdiel od domova je tu skupina poväčšine zaostalých opíc.

Voľno

Niečo, čo mi v poslednej dobe začína dosť vadiť. Z intráku prichádzam domov v Piatok poobede. Sobotu mám celú voľnu a v Nedeľu poobede sa už začínam pomaly chystať na intrák. Takže mám iba jeden jediný naozaj voľný deň a to Sobotu. Tí, čo dochádzajú majú, pokiaľ dobre počítam aj Nedelu. To mi na tom vadí, iba za Sobotu sa nestihnem celý psychicky zregenerovať a pripraviť si psychický štít proti opiciam na budúci týždeň. Treba naozaj silno zvážiť, či obetuješ svoje právoplatné voľno pre intrák.

Pravda zas je, že internátistom pomerne často vznikajú rôzne nepredpokladané prázdniny, takže občas dostanete nejaký ten voľný Piatoček alebo aj viacero dní. To je zase plus, že niekedy sa môžete povyšovať nad ostatnými. Už si stačí iba vymyslieť riadny diss.

 

Strava

Dá sa prežiť aj na normálnej internátnej a školskej strave, dohromady za cca 60€ mesačne, ale vždy je treba myslieť na výnimočné udalosti a mať pripravenú záchrannú vifonku. Ku strave som sa vyjadril TU. Určite mám radšej jedlo doma. Mám tam obrovský výber a voľnosť. Ako kladné by som bral, že no dobre, mám teplú stravu, ktorá obsahuje dostatok energie aby som si keď tak ešte niečo niekde kúpil.

 

Odpadlíci a slabé kusy

Viacero spoluväzňov odišlo z intráku. Nemali gule na to to tu prežiť, namiesto toho 3 hodiny denne cestujú. Sú tu aj prípady, kde si týpek našiel 16m2 byt za 200€ mesačne, len tak pre info, intráková izba má cca 12m2