Písanie blogu a 9 chýb, ktoré som na blogu spravil
Písanie blogu a kiežby ma o tom niekto už pred rokmi poučil… Kvôli takýmto chybám som svoj blog ničil a mrhal som čas spravovaním neefektívneho webu. V záujme celého sveta by sme sa v blogu mali týmto chybám vyhýbať. Písanie blogu je umenie. Nestagnuje a stále sa dá rozvíjať.
1. Obsah z brucha
Články som si pred písaním blogu neplánoval. Nerozpísal som si, čo v článku bude, o akej téme budem blog písať. Aké témy chcem pokryť a aké nadpisy článok bude mať. Proste som si sadol a nútil som sa písať. To je samozrejme neefektívne. V okolí alebo v škole vídam ľudí, ako sa nútia k práci bez plánovania. Proste chcú a nútia sa robiť. Takým spôsobom chytajú každé dve minúty panický záchvat. Nevedia totiž, ako pokračovať.
Momentálne píšem tak, že mám na papieri napísané nápady na článok. Vyberiem si tému, na ktorú mám chuť, a rozpíšem si nadpisy, podnadpisy a obsah. Obsah píšem v bodoch, v hlavných myšlienkach, ktoré chcem v konkrétnom podnadpise vyjadriť.
Napríklad pre tento blog mám poznačený nadpis Obsah z brucha a vypísané:
neplánované články
žiadny rozpis
nekontrolovanie
nemazanie blbostí.
Po napísaní príspevku som si ho poriadne nekontroloval. Často nebol napísaný tak, ako by som chcel. Či bol dobre čitateľný, či som opísal všetko, čo som chcel a či v ňom nie sú blbosti – nevedel som.
Blbosti. Z napísaného článku som nechcel nič vymazávať. Ak aj bola nejaká veta úplne zbytočná, nemazal som ju. Zbytočné vety sú tie, ktoré sú v podstate pomocou synoným prepísané predošlé vety. Synonymické vety sú fajn, dve, maximálne tri, najmä pri umeleckejšom písaní. Ale ak tvoria celý odsek iba vety s tou istou myšlienkou, bez ďalších argumentov, sú zbytočné. Čitateľovi aj pisateľovi berú čas. Súvisí to aj s ďalšou chybou…
2. Slohová práca
Školským zlozvykom som chcel písať sloh. Slohy v škole sa píšu tak, že v nich treba vyznieť čo najviac formálne, kopa žargónu a samozrejme 10 prídavných mien pre každé podstatné meno. Chcel som v blogu mať čo najviac slov a čím skôr dopísať „sloh“ a dostať jednotku.
Po dopísaní som sa textu vôbec nevenoval. Kvôli žargónu a malým skúsenostiam som do článku napísal napr.
Filmy pozeráme, pretože nás dokážu zabaviť, ale to neznamená, že filmy pozeráme iba kvôli smiechu a dobrej nálade, ktoré nám poskytujú.
Teraz by som napísal:
Filmy nás zabávajú a s dobrou náladou sa nasmejeme.
Čo sa číta lepšie?
Z praxe viem, že totálny perfekcionizmus sa pri písaní neoplatí. Z hodinového písania sa článok produkuje týždeň, a stále nie je dokonalý. Pri písaní sa nedá dosiahnuť dokonalosť. Po každom prečítaní a analýze sa dá vždy text vylepšiť. Takisto sa aj štýl písania blogu stále vyvíja a posúva vpred. Predo vždy po prečítaní svojho staršieho článku nájdete desiatky vecí, ktoré sa dajú napísať lepšie.
3. Neaktivita blogu
Zintraku je v podstate neaktívny stále … Aktívny blog má viacero výhod. Ak napíšem nový článok a ten zdieľam na sieťach, priláka to kopu návštevníkov a tí čítajú aj iné články. Celý blog má teda oveľa viac návštevníkov a je vďaka tomu efektívnejší.
Čitatelia nemajú dôvod spontánne navštíviť blog. Nikdy tam nie je nič nové. Každý rok, tj. 2016, 2017, 2018 pribudlo na zintraku vždy menej, než 5 článkov. To je dno a blogová samovražda.
4. Kľúčové slová v článku
Zo začiatku som ani nevedel, ako fungujú. Neskúmal som ich a nevyužíval. Myslel som si, že mám perfektný článok a cez google bude každý deň na môj blog chodiť 1000 ľudí. Pravda bola taká, že od Januára do Júla som mal 10-20 návštevníkov z Google…
Kľúčové slová v mojich článkoch nemali zmysel, nikto ich na google nehľadal. Stačilo by len používať synonymá… Zistil som to až po niekoľkých rokoch.
99% návštevníkov som musel naháňať na Facebooku. Teda môj blog ľudia čítali len vtedy, keď som strávil hodiny zdieľaním článkov na FB. Takto sa s webstránkou fungovať nedá, nikto z toho nemá úžitok. Ľudia ani nenájdu môj šťavnatý obsah a ja mám návštevy len vtedy, keď zdieľam kade-tade.
Poučil som sa, a kľúčové slová nepodceňujem. Analýzu a prieskum kľúčových slov robím cez KWFinder od firmy Mangools. Jedná sa o Slovenskú spoločnosť, ktorá pred nedávnom prekročila obrat milióna eur. Poskytujú SEO riešenia pre celý svet.
Pre písanie blogu ozajstný hriech. Keďže som články po sebe skoro ani nečítal, chýb bolo veľa. Neviem si predstaviť, že by som čítal a užíval si dlhší text, v ktorom by každá veta mala niekoľko chýb.
Napravil som to tak, že som začal písať vo Worde a nie vo WordPresse. Word má pre mňa lepšiu gramatickú úpravu. Ak si nie som istý výrazom, vygooglim si ho.
Taktiež som spoznal efektívnu metódu na kontrolu textu. Stačí text čítať odzadu. Človek si tak do textu nedosádza vlastné myšlienky a číta oveľa efektívnejšie.
Väčšinou ma po 20 tisíc napísaných znakoch za pár hodín začnú bolieť prsty. Mám vysušenú pokožku a opuchnuté končeky prstov. Vyriešil som to tak, že som si kúpil tento krém na ruky. Všetko vyriešené.
7. Produktivita
Niekedy som aj chcel písať, no išiel som radšej pozerať somariny na Youtube. Našiel som si jednoduchú taktiku, ktorá ma dostane k písaniu alebo inej práci.
Celú prácu si kompletne rozkúskujem na najmenšie časti. Ľahšie začnem pracovať, ak mi nasledujúca úloha zaberie 5 minút. Nedám si za úlohu napísať blog ale rozpíšem si to takto:
Rozpíšem všetky podkapitoly blogu a všetky body, o ktorých chcem písať. Po malých kúskoch, konkrétne po odsekoch, plním úlohy. Postupne napíšem celý článok.
Je motivujúce, keď si každých 5 minút zaškrtnem hotovú menšiu úlohu, a tak sa k cieľu približujem po malých krôčkoch.
A podelím sa aj s mojimi osobnými „productivity boostermi“.
Keď som chcel písať článok, pozrel som sa, či už niekto podobný napísal. Ak som zistil že hej, písať som nezačal. Bál som sa, že budem obviňovaný z kopírovania, že nikoho môj druhotný článok nebude zaujímať a že taký článok nebude mať žiadny prísun.
Teraz mi je to viac menej jedno. Každý dokáže svojim štýlom a postojom napísať rozdielny článok. Keby zadám 1 tému piatim ľudom, dostal by som 5 rôznych článkov s inými pohľadmi, inými prioritami…
Je tu aj benefit motivácie. Chcem napísať lepší a kvalitnejší článok, než konkurencia.
9. Obrázky v blogu
Nejde tak úplne o chybu ale skôr nedostatok. Blog bez obrázkov je slabý, neúplný. Používal som veľa obrázkov z internetu a fotobánk. Takým štýlom sa okrádam o potenciál vyhľadávania obrázkov na Google. Skopírovaný obrázok na mojom webe sa totiž vo vyhľadávaní Google nedá nájsť. Ak tam totožný obrázok je, bude odkazovať na originálny web alebo fotobanku, odkiaľ obrázok pochádza.
Ak totiž spravím originálny obrázok alebo použijem moju fotku, pridám ALT popis s nejakým kľúčovým slovom, na 100% sa bude dať taký obrázok vyhľadať v Google a bude odkazovať na môj blog.
Riešenie je také, že buď použijem čisto moje fotky, alebo spravím koláž z fotiek z internetu. Princíp je v tom, aby algoritmy vyhľadávača usúdili, že sa jedná o úplne nový obrázok.
Z vyhľadávania obrázkov na Google sa dá získať návštevnosť, prípadne akýsi dôkaz pre algoritmus vyhľadávača, že sa jedná o kvalitný a originálny web.
Ďalšia vlastnosť obrázkov je klikateľnosť. Keď dokážem vytvoriť zábavný a zaujímavý obrázok, môžem očakávať viac čitateľov zo zdieľaných článkov. Som pyšný na svoj obrázok v článku o Slovenských Vlakoch. Je to koláž vtipných fotiek z internetu. Samého by ma niečo také zaujalo a chcel by som zistiť, aký obsah sa za náhľadovým obrázkom skrýva.
Zhrnutie písania blogu
Zhrňme si teda tie moje chyby a nedostatky.
Obsah z brucha – Nedomyslený, bez myšlienky, bez hlavy a päty
Slohová práca – Písanie ako v škole, žargón
Neaktivita – Výhovorky
Kľúčové slová – Veľký nevyužitý potenciál
Gramatické chyby – Písomná samovražda
Doničené prsty – Potrpím si na tom, aby ma prsty neboleli. Mám predsa pud sebazáchovy.
Produktivita – Čo je lepšie, 12 hodín pozerať videá na youtube alebo písať blog a budovať tak kariéru.
Strach – Tak ako aj iné strachy a fóbie, aj tento bol (je) iracionálny
Obrázky – Treba mať vlastné alebo aspoň unikátne upravené
Poučením sa z mojich chýb ušetríte veľa času a peňazí. Písanie blogu je umenie. Ako aj iné schopnosti, aj skill písania blogu postupom času zlepšuje. Každou napísanou vetou sa blogger zlepšuje a posúva. Každou spätnou analýzou článkov tiež.
Ďakujem za prečítanie mojich chýb. Všetkým držím palce vo všetkom, čo robia, najmä ak sa jedná o písanie blogu.