Tento článok je hosťovský príspevok z blogu Kolibbrik.sk

Aplikácie na osobný rozvoj, na sledovanie dlhodobých aj krátkodobých cieľov, na lepšiu organizáciu projektov, dňa, školských úloh, … Na internete je ich „na mraky“, tak ako si vybrať tú správnu? Vyskúšala som veľa, takže sa rada podelím o svoje najobľúbenejšie. Možno niektoré už používaš a možno si nejakú vyberieš. 

Bright ToDo

Veľmi dobrá aplikácia na organizáciu cieľov. V menu nájdeš 4 základné priečinky – rok, mesiac, týždeň a deň. Môžeš si teda zapísať svoje dlhodobé ciele, rozdeliť si ich vrámci mesiacov na krátkodobé. Taktiež si môžeš sledovať nielen ciele a úlohy, ale aj nové zvyky (mesačne, týždenne, denne). Navyše je táto aplikácia prepojená s Google kalendárom, tak vidíš všetko na jednom mieste.

Trello 

Keby som mala vymazať všetky aplikácie a iba jednu si nechať, bola by to jednoznačne táto. Mám ju na mobile aj na počítači. Konkrétne si tu organizujem celý blog – všetky články, akékoľvek pripomienky, nápady, technické veci, atď.. Keby som mala viac projektov, vytvorila by som si viac násteniek, takto mi stačí zatiaľ iba jedna. Každú túto nástenku môžete zdieľať, ak pracujete na projekte s ďalšími ľuďmi.

Každá nástenka má karty. Vrámci karty si pridávam … “papieriky”? Neviem, ako to nazvať. Každý tento papierik predstavuje jednu úlohu, ktorú môžete ďalej upravovať. Môžete pridať komentáre, “checklist”, dátum ukončenie, dokonca aj karty môžete alebo nemusíte zdieľať. Takže, druhí nemusia vidieť všetko v danej nástenke.

Karty a papieriky môžete presúvať, meniť ich poradie. Keď úlohu ukončíte, môžete ju vymazať.

Google Calendar

Keď mám toho viac, používam práve tento kalendár. Je prenosný, mám ho so sebou skoro všade. Kedykoľvek môžem čokoľvek pridať alebo zmeniť. Jednoducho sa do neho vpisujú úlohy. Môžem im meniť farby podľa mnou určených kategórií. Potom vidím, zhruba koľko času čomu venujem. Ak mám niečo dôležité a nechcem na to zabudnúť, zahlási mi to.

Nadpis poznámky

Evernote

Začala som ju používať len nedávno, ešte sme sa veľmi nezoznámili. Už teraz ju však milujem :D. Práve pozerám, že nie je len na poznámky, ale hlavne na organizáciu. Ale tak keď ja tej taliančine ešte tak dobre nerozumiem :P… (Mám ju v tomto jazyku, ale je to anglická aplikácia). V Evernote vyzerajú konečne moje poznámky úhľadne. Môžem písať väčším, menším písmom, hrubo, krivo, môžem to podčiarknuť. Pridať obrázok, “checklist”. Mám ju na mobile, aj na PC.

Nadpis učenie

My Study Life

Aplikácia, ktorá by nemala chýbať žiadnemu študentovi. Používam ju už dva roky, teraz začnem tretí. Mám tam rozvrh, prázdniny, všetky úlohy, projekty, skúšky. V rozvrhu mám napísanú miestnosť, vyučujúceho a samozrejme, čas. Ak potrebujem, My Study Life mi hodinu pripomenie – to je užitočné len na VŠ. Ku každej úlohe si môžem zapísať komentár a potom ju nemusím naraz “odfajknúť”, ale postupne sa posúvam z 0% na 100%. Na hlavne stránke mi ukáže, aké úlohy mám najbližšie, na čo sa mám sústrediť. A tiež ju mám nielen na mobile, ale aj na PC.

Anki – pre počítač, pre mobil

Vďaka tejto aplikácii som skoncovala s nudným učením slovíčok. Je to doslova aplikácia, ktorá sa to za teba naučí. Najnovšie sa tam učím roky z histórie. Podľa mňa sa dá cez ňu naučiť všetky možné fakty. Od vzorcov v matematike a fyzike (jasné, musíš im rozumieť, ale tam si ich môžeš opakovať), cez hlavné mestá v geografii, nepravidelné slovesá v nemčine, až po mená slávnych literátov. Má iba jednu nevýhodu. Čas. Ak máš zajtra písomku z 50 slov v angličtine, Anki ti nepomôže, pretože jej funkčnosť je založená na opakovaní. Na utvrdzovaní si poznatkov v pamäti.

Keď si “nahodíš” napr. 100 slovíčok, v daný deň ti povolí sa naučiť maximálne 20. Ukáže ti význam slova v slovenčine a ty si odpovieš. Potom sa skontroluješ. V tomto kroku máš štyri možnosti:

1. vedel som 100%

mal som 1 malú chybičku / nebol som si celkom istý / dlho som rozmýšľal

mal som viac chýb, ale vpodstate to bolo správne

vôbec som to nevedel

Ak štvrtú možnosť, kartička sa ešte v ten deň objaví. Ak zadáš zvyšné tri, kartička sa vráti neskôr podľa toho, kedy naposledy si ju od daného dňa videl. Takto funguje naša pamäť. Musíš sa tam vrátiť aj ďalší deň a potom ďalší a ďalší. Šialené? Zo začiatku. Vytvor si na to zvyk a uvidíš obrovské pokroky.

Memrise

Ak ťa po niekoľkých mesiacoch omrzí Anki, použi Memrise. Najprv sa mi zdalo, že sa neučím slovíčka tak dobre ako v Anki, pretože Memrise má podstatne ľahší systém získavania odpovedí. Opak je pravdou. Po dvoch mesiacoch som si prepísala slovíčka do Anki a opakovala som si ich tam a vedela som ich!

English Grammar in Use

Nebaví ťa vypĺňanie gramatických cvičení? Kúp si túto aplikáciu a vypĺňaj po ceste v autobuse, v čakárni u lekára alebo iba tak, keď sa nudíš. Určite poznáš túto cvičebnicu v tlačenom formáte, takto je omnoho praktickejšia.

Nadpis zdravie

V zdraví ide veľa krát o vytvorenie si prospešného návyku. Tak je to aj pri kráčaní a pri dodržiavaní pitného režimu. Používam na to tieto dve aplikácie. Pacer a Water Minder. Jasné, tieto aplikácie za teba nebudú kráčať, ani piť. Oni na teba budú len dohliadať. K tomu pitiu mám dobrý tip: maj stále pri sebe fľašu vody a akonáhle ju dopiješ, hneď si ju naplň. A povedz si, napríklad, že vždy, keď sa na ňu pozrieš, sa trošku napiješ. A ak chceš tipy aj k “tomu kráčaniu”, prečítaj si ich tu.

A samozrejme, pri tomto type aplikácií nejde o to, aby sme dodržiavali pitný režim a viac chodili kvôli aplikácii. Oni nám majú len pomôcť vytvoriť si zvyk pravidelne a dostatočne veľa piť a hýbať sa. Keď to dosiahneme, mali by sme aplikácie zmazať, lebo už stratili svoj význam.